Ağız yaraları nedenleri

Ağız yaraları nedenleri bulunup ona göre tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ağız yaraları çıkması zaman zaman hepimizin başına gelen sorunlardan biri olmakta ancak geçmeyen ve ciddi manada rahatsızlık veren ağız yarasının nedenleri bilinmeli ve tedavi için tıbbi yardım alınmalıdır.

Ağızda yara çıkmasının nedenleri hakkında bilgilenmek için doğru adrestesiniz.

Ağız yaraları sonucu yaşadığımız bu acılı sorunun sebeplerini uzmanların görüşleriyle sizlerle buluşturuyoruz.

Ağız yaraları nedenleri

İşte Ağız yaraları nedenleri

Ağızda çıkan yaraların ilki uçuklar olurken ikincisi ise aft denilen ağız içi yaralarıdır.

Aftlar yalnızca ağız içinde husule gelirler ve kesinlikle bulaşıcı değildirler. Aftlar virüs kaynaklı değildir ancak uçuk virüs kaynaklı olarak ağızda ortaya çıkmaktadır. Uçuklar aftların tam aksi ağız dışında meydana gelirler. Ancak nadirde olsa ağız içinde ve özellikle damakta ortaya çıktığına da rastlanmıştır. Dudak kenarları ve dudak altları genellikle uçukların görüldüğü bölgelerdir. Aftlar bulaşıcı değildir ama uçuk bulaşıcıdır.

Ağızda çıkan bu yaraların husule gelmesinde stresin, bir takım yiyeceklerin, diş macunlarının, sistemik hastalıkların, demir eksikliğinin, sigara kullanmanın, B12 vitamin eksikliğinin, ağız içi bakımının yetersiliği gibi pek çok faktörün rolü bulunmaktadır.

Tuzlu ve baharatlı yiyecekler, asitli içecekler, strese sebep olan hastalıkların vuku bulması, travma, behçet hastalığı, genital ülser, içinde SLS bulunan diş macunları gibi pek çok şey ağız yaralarının sebepleri arasındadır.

Ağız yaralarına Dikkat !

Ağız içinde oluşan, bazen tekrarlayıcı olan yara­ların, basit bir vitamin eksikliğinden oluşabileceği gibi kanser, behçet ve frengi gibi ciddi hastalık­ların da başlangıcı olabilir.

Ağız içi yaralar, her yaşta görülmekle birlik­te erkeklere oranla kadınlarda daha fazla rastlanıyor.

Ağız yaralarının, genellikle bir bölgede, bazı durumlar­da birkaç farklı noktada oluşabildiğini, bazen üç-beş gün­de geçip birkaç ay sonra yeniden tekrarlayabildiği­ni if

Halk arasında (aft) diye adlandırı­lan bu yaralar mutlaka dikkate alınmalı. Ağız içi travmalar, özellikle diş darbe­leri, aft oluşumunu başlatan en önemli nedenlerdir.

Tuzlu gıdalar, asitli içecek­ler, sigara, baharatlı yiyecekler afta neden olabilir. İçi sıvı dolu, ağrılı kabarcıklar halin­de, ağız içi ve dışında, hatta yüzün başka bölgelerinde de görülebilir” de­di. Uzun, dudağın iç kısımları, damak, dil, yanak içleri ve diş etleri gibi yumuşak doku­lara yerleşmeyi seven küçük yaraların, basit bir vitamin eksikliğin­den kaynaklanabileceği gibi kanser, behçet ve frengi gibi ciddi hastalıkların da başlan­gıcı olabileceğini ifade etti.

Ağız içi yaraları­nın en sık nedenlerinden biri de behçet hastalığıdır. Bu hastalık, dünyada en fazla Akdeniz ülkelerin­de ve bunlar arasında da Türkiye’de görülüyor. Hastalığın diğer bulguları ­genital bölgede, benzer tekrarlayıcı yaraların olduğunu belirte­rek, gözde yanma, batma, bulanık görme gibi belirtiler.  Behçet hastalığında hasar oluşma­dan önlem alınması gerekir, erken teşhis hayati önem taşıyor. Ağızdaki yaralar geçmiyorsa kanser olasılığı daha mevcut

Ancak, bazı ağız yara­ları frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların da habercisi ola­bilir. Ancak, bu durum­da genital bölgede de yaralara sık rastlanır

Yorum Yap