Bademcik ağrısı nasıl oluşur?

Bademcik ağrısı bakteri ve virüslerden husule gelir. Bademcik iltihabının en önemli belirtisi yutkunma zorluğudur

Bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde, vücuda giren yabancı maddeleri yok etmede ve vücuda bağışıklık kazandırmada önemli rolü bulunan bademcikler, ağzın gerisinde ve boğazın iki çevresinde bulunan lenf sisteminin bir ürünü olmaktadır. Bademcikler tüm vücuda yayılmış bir damar ağından oluşmakta, bu damarların içinde lenf denilen renksiz bir sıvı yer almakta ve vücut dokularındaki sıvılar bu lenfe karışarak lenfte daha sonra kana karışmaktadır.

Birer lenf bezinden oluşan bademcikler süzgeç görevi görerek çeşitli bakteri ve virüslerin vücuda girmesini engeller. Ancak ağız yoluyla alınan aşırı bakteri ve virüsleri süzmekte zorlanan bademcikler şişerler. Kızarıklık, yangı ve ağrı gibi durumlar bu esnada sıklıkla hissedilir.

Bademcik ağrısı bakteri ve virüslerden husule gelir. Özellikle bademciklerin şişmesinden dolayı yutkunma zorluğu ile birlikte ağrı hissedilir. Bademcikleri şişen hastaya gerekli bakım yapılırsa kısa sürede bademcik ağrısı ortadan kaybolur.

Bademcik ağrısı

Bademciklerin ağrımaya başlamasından sonra hastaya hiçbir müdahale yapılmazsa bademcik ağrısı daha çok hissedilmeye başlar ve bademcik hastalığı husule gelir. Aynı zamanda ateş, titreme, baş ağrısı ve üşüme gibi şikayetleri bulunan bademcik iltihabı da ortaya çıkabilir.

Bademcik iltihabının en önemli belirtisi yutkunma zorluğudur. Bununla birlikte yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, bulantı ve kusma da görülür. Ağrı bazen kulak bölgesine de vurabilir. Ağız iyice açılarak dikkatli bakıldığında, bademciklerin şiştiği ve kızardığı, bazen de üzerlerinde krem renkli lekelerin olduğu görülür.

Bu durumda uzman yardımı alabileceğiniz gibi evinizde de pratik ve doğal yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz.
Bir bardak kaynatılmış ve soğutulmuş suyun içine, bir tatlı kaşığı karbonat atıp, 6-7 damla tentürdiyot damlatın. Bildiğimiz kulak kürdanına yine bir damla tentürdiyot damlatarak, öncelikle çocuğunuzun ya da kendinizin iltihaplı boğaz bölgesini temizleyin.  Daha sonra sorunlu boğaza gargara yapın.

PRATİK BİTKİSEL FORMÜLLER
* Kekik, okaliptüs, ıhlamur, kuşburnu, ebegümeci, böğürtlen, adaçayı, sinirli ot ve kayışkıran gibi bitkilerin hepsi ya da bulunanlar, 2 litre sıcak suya birer tutam atılıp, 1 saat demlenir. Bu karışımın bir günde, su yerine içilerek tüketilmesi gerekir.
* Ağız içinden bademcikler üzerine tuz sürülürse iltihabı boşaltır.
* Erik yaprakları kaynatılıp, su ile gargara yapılır.
* 1 bardak suya 1 kaşık dövülmüş kenevir konur. 10 dakika bekletilip 1 günde tüketilerek içilir.
* 1 bardak kaynar suya, 10–12 gram adaçayı konulup, 5 dakika kaynatılır. Oluşan karışımla boğaz gargara yapılır.

Karahindiba (Taraxacum officinale): Bademcik iltihabı için, 30 gr. karahindiba kökünü 500-750 ml suda, suyun yarısı buharlaşıncaya dek yavaş yavaş kaynatın ve için.
Böğürtlen (Rubus): Böğürtlen kökleri en eski bademcik iltihabı ilacıdır.
Adaçayı (Salvia officinalis): Bademcik iltihabının tedavisi için sıcak gargara yapılması uygundur. Bitkiye bu özelliğini veren şey, rahatlatıcı ve sıkıştırıcı bir etkisi ve antimikrobiyal özelliği olan tanendir.
Sarımsak (Allium sativum): Sarımsak bademcik iltihabı dahil olmak üzere her türlü boğaz iltihabına karşı son derece etkili bir bitkidir.Hem boğaz ağrısı hem de bademcik iltihabı için, günde iki sarımsak kapsülü iyi geliyor.

Yorum Yap