Bebeklerde katarakt ameliyatı

Katarakt ilaç ve gözlükle tedavi edilebilir bir hastalık olmadığı için ameliyat tek tedavi yöntemidir. Peki bebeklerde katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Ekseri yaşlılarda sıkça rastlamış olduğumuz, görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması olarak tabir edilen katarakt hastalığı ne yazık ki günümüzde bebek ve çocuklarda da husule gelmektedir.

Görmenin giderek azalması, yakını görememe, gece görüşünün zorlanması, renklerin solgunlaşması, göz kamaşması gibi belirtileri bulunan katarakt, erken dönemde fark edilirse bebeklerde katarakt tedavisi başarılı bir şekilde yerine getiriliyor.

Ancak katarakt ilaç ve gözlükle tedavi edilebilir bir hastalık olmadığı için ameliyat tek tedavi yöntemi olmaktadır.

bebeklerde katarak ameliyati

Peki bebeklerde katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt hastalığı genel olarak ilaç ve gözlük gibi tedavi yöntemleriyle ortadan kalkmadığı için, hastalığın kesin olarak geçmesi adına katarakt problemi olan çocuk ve yetişkinler ameliyatla tedavi edilir. Günümüzde tıpta yaşanan önemli gelişmeler sayesinde hem iğnesiz hemde narkozsuz katarakt ameliyatı yapılabilmektedir. Bebeklerde katarak ameliyatı yapılmasının ardından gerek görülürse uzman hekim bebeğin bir gece hastanede yatmasını kontrol amaçlı isteyebilir. Ancak genel olarak katarakt ameliyatı sonrasında hasta evine gönderilmektedir.

FAKO cerrahisi ismi verilen bir yöntemle bebeklerde katarakt ameliyatı yapılıyor. FAKO cerrahisi halk arasında lazer yöntemi olarak da bilinmektedir. FAKO cerrahi yöntemiyle bebeklerde katarakt ameliyatı 2.2 mm’lik küçük bir kesiden girilip katarakt mercek eritilerek çıkartılıyor, yerine katlanan ve çok küçük bir alandan göz içine özel tasarlanmış olan lens (mercek) yerleştiriliyor. Özel bir enjektör vasıtasıyla yerleştirilen yeni mercek bebeklere daha iyi bir görüş sağlıyor ve üstelik bu yöntem dikişsiz olarak uygulanıyor. Bebeklerde katarakt ameliyatı sonrasında kısa sürede bir iyileşme sağlanması da bu yöntemin en büyük avantajlarından birisidir.

Yorum Yap