Çiğ köfte yemenin zararları nelerdir?

İnsanların lezzetine hayran olduğu, tüketmekten asla geri kalmadığı yiyeceklerden bir tanesi Çiğ köfte yemenin zararları nelerdir?

Çiğ köfte özellikle Güneydoğu illerinde sıklıkla tüketilen ve Güneydoğu’da yaşayan tüm insanların lezzetine hayran olduğu, tüketmekten asla geri kalmadığı yiyeceklerden bir tanesidir.

Ancak çiğ köftenin içerisine konan çiğ et ve bu çiğ etin sürekli olarak tüketilmesi bir takım hastalıklara yol açıyor.

cig koftenin zararlari

Çiğ köfteyi aşırı bir şekilde tüketen Güneydoğu halkının büyük bir çoğunluğunda enfeksiyon hastalıkları baş gösteriyor. Uzmanlar çiğ köfteyi çok sık tüketmemek gerektiği konusunda uyarılarda bulundular ve çiğ köftenin zararları hakkında şu açıklamaları yaptılar.

Çiğ ette parazitler bulunmasından dolayı “toksoplazma” denilen, kedi, köpek ve çiğ et yoluyla insana bulaşan enfeksiyon hastalığının görülme riski çiğ köfteyi sıkça tüketen kişilerde oldukça fazladır.

Sık sık çiğ köfte yemenin zararları arasında bulunan bu hastalığın belirtileri ise, hafif kas ve eklem ağrıları, yorgunluk ve halsizlik hissi, lenf düğümlerinde şişme husule gelmesidir. Toksoplazma özellikle de hamile kadınlarda büyük tehlike oluşturuyor.

Bir diğer çiğ köftenin zararı ise brusella hastalığına yol açmasıdır. Brusella hastalığının genellikle süt ürünlerinden kaynaklandığı düşünülür ancak uzmanlar çiğ köfteninde bu hastalığa sebep olduğuna açıklık getirdiler.

Et pişirilmeden tüketildiği için çiğ köfteye gereğinden fazla sofralarda yer vermek yüksek ateş, eklem tutulmaları, prikolojik bozukluklar gibi belirtileri bulunan brusella hastalığını tetikliyor.

Yorum Yap