Cilt kistleri tedavisi

Peki cilt kistleri nasıl tedavi edilir? Cilt kistlerinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Kanserli olmayan, kapalı doku cepheleri olarak tanımlanan, içi sıvı, irin gibi maddelerle dolu olan, cilt üzerinde pek çok kişide rastlanan ve vücudun mütenevvi bölgelerinde husule gelen cilt kistleri, büyüme göstermelerine rağmen çevre dokulara yayılmaz ve dokulara zarar vermezler. Cilt kistleri ağrısız bir yapıda olsalar bile yinede estetik görünüm açısından hoş olmadıkları için bilhassa da kadınlar cilt kistlerinden yana şikayetlenirler.

cilt kistleri tedavisi

 

Peki cilt kistleri nasıl tedavi edilir? Cilt kistlerinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Aslında pek çok cilt kisti kendiliğinden geçebilme özelliğine sahip olsa da, kendiliğinden geçmeyen ve nadiren parçalanmadığı halde iltihaplanmaya sebep olan, kızaran ve uzun bir sürenin ardından da ağrıya yol açan kistlere de rastlamak mümkün oluyor. Bazı durumlarda kistlerin içinde bulunan sıvının tıbbi müdahalelerle akıtılması gerekebilir.

Cilt kistleri tedavisinde, akıtılması gerekenler için ucu keskin bir cisim kullanılır. Kistin delinmesi ile içindeki sıvı boşaltılır ve ardından kistin yapısını küçültmek için kortizon ilaçlarıyla enfeksiyon tedavisine başlanır. Eğer ki cilt kistinin bu tedavi yönteminden sonuç alınmamış ise ya da kısa süre içinde cilt kisti yeniden husule gelmişse o zamanda cerrahi işlemlerle kist alınır.

Yorum Yap