Çocuklarda iştah eksikliği nasıl giderilir?

Bebeklerde ve çocuklarda iştahsızlığın giderilmesi için öncelikle sorunun ne olduğunu bilmek ve soruna yönelik tedavi metotlarını uygulamak gerekir.

Bebeklerde ve çocuklarda yaşanan iştahsızlık genellikle grip, soğuk algınlığı, mide rahatsızlığı, diş çıkarma, ruhsal hastalıklar, safra kesesi hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları, hepatit türleri, böbrek ve bağırsak hastalıkları gibi sebeplerden dolayıdır.

Bebek ve çocuklarda uzun süredir devam eden bir iştahsızlık söz konusuysa ve bu iştahsızlığın nedeni bilinmiyorsa uzman bir doktora başvurulmalıdır.

cocuklarda istah eksikligi nedenleri

Çocuklarda iştah eksikliği tedavisi

İştahsızlık bebek ve çocukların yeterli derecede beslenmemelerine neden olduğu için vücut, büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu besinleri alamaz ve bu sebeple de çocuklarda büyüme geriliği ortaya çıkar. Çocuklarda iştahsızlığın tedavi edilmesi, iştahsızlığa yol açan durumların ortadan kaldırılması bu nedenle çok önemlidir. Büyüme ve gelişme ile ilgili sorun yaşanmasına neden olan iştahsızlığın giderilmesine yönelik aileler şu tavsiyeleri dikkate almalı:

Çocuğunuzun mutlaka sizinle birlikte sofraya oturmasını sağlayın ki, düzenli yemek yeme alışkanlığı edinsin ve siz yemek yerken o da bundan feyz alsın. Ayrıca çocuğunuza sofrada bulunan yiyeceklerin yararlarından bahsedin. Yemek yediği zaman büyüyeceğini, yemezsede küçük kalacağını ona söyleyin. Ancak bunu yaparken baskıcı bir tavırla değil, tatlı dille söyleyin. Öğün aralarında zararlı gıdalar tüketmesine izin vermeyin.

Çocuklarınızı doyurmak için elinize tabak ve kaşık alarak peşlerinden koşmayın. Ne yerse kar diye düşünmek yanlıştır. Sizinle birlikte sofraya oturması, sağlıklı yemekler yemesi ve sofra alışkanlığı kazanması sağlıklı beslenme, büyüme ve gelişme açısından çok önemlidir. Sofrada yemek yenmediği zaman aç kalacağını bilmeli ki, sofranın önemini anlasın ve sofraya oturduğunda yemek yesin.

Yorum Yap