Diş’e Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi diş tedavilerinden birisidir. Kanal tedavisi hangi dişlere uygun görülür, ve kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisi uygulanmış diş, aslında  ölü diş olur. Kısacası mumyalanmış diş olarakta adlandırılır. Peki kanal tedavisi hangi dişlere uygun görülür, ve kanal tedavisi nasıl yapılır?

Merak ediyorsanız, yazının devamını okumalısınız…

 

kanal-tedavisi-nasil-yapilir

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi yapılmış diş, aslında ölü bir diştir, yani mumyalaşmış bir diştir. Dişin kendisi canlı değildir, kanal tedavisi yapılırken dişin içerisindeki sinirler alınıp içerisine başka bir madde koyulduğu için, dişler artık cansızdır.

Diş öldüğü için, zamanla kanal tedavisi yapılan diş zamanla renk değişimine uğrayabiliyor. Diş, giderek koyulaşabiliyor, hatta kullanılan malzeme çeşidine göre bu renkleme hızlı da olabiliyor, diş zamanla siyahlaşabiliyor, kahverengi tonajına dönüşebiliyor, hatta bazen tamamen simsiyah bir diş haline bile gelebiliyor. Günümüzdeki teknoloji ile kanal tedavisi bu yöntemler uygulanmaktadır, bu kanal tedavisinin meydana getirdiği renk değişimine ise herhangi bir çözüm bulunamamıştır.

 Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Ancak geciktirme yöntemleri uygulanabilmektedir.  Eğer kanal tedavisinde kullanılan malzemeler kaliteli ve düzgünse, renklenme uzun zaman sonra başlayacaktır. Düzgün malzeme kullanılmadığı ve renklenmeye bağlandığı durumlarda ise,  dişin içinin özel bir maddeyle beyazlatılması yapılabilir. Kanal tedavisi gören dişin, bir kısmı boşaltılır, kanal tedavi katının bir kısmı boşaltılıp, özel maddeler sayesinde beyazlatma uygulanıyor. Bu işlemlerin iki yılda bir yapılması gerekmektedir.

Eğer ön dişlerinizde bir kanal tedavisi uygulanmış ise bu sizin psikolojinizi olumsuz yönde etkileyebilir, bu yüzden dişlerinizi her zaman diş hekimlerine göstermeli ve kaliteli olanları tercih etmelisiniz.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

  • İlk önce yapılacak olan lokal anestezi ile tüm işlem boyunca hiçbir ağrı hissetmemeniz sağlanır.
  • Daha sonra dişin köklerindeki sinir dokusu alınıp kök kanalları temizlenip şekillendirilir.
  • En son olarak da kök kanalları doku dostu kanal dolgu maddeleri ile doldurulup, üstüne daimi dolgu yapılıncaya kadar dişi koruyacak bir geçici malzeme konur.

Kanal Tedavisinin Aşamaları

  • Öncelikle ağrısız ve acısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır.
  • Daha sonra çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.
  • Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Gerekirse bazı ilaçlar uygulanarak iyileşme hızlandırılabilir.
  • Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle, kök ucuna kadar doldurulur.
  •  Bazı vak’alarda bu seanslara hiç gerek olmayıp tek bir seansta da kanal tedavisini sağlıklı bir şekilde kanal tedavisini bitirmek mümkündür.

İlgili Kelimeler:

Yorum Yap