Dudaklarda Çıkan Uçuk Nedenleri Ve Tedavisi

Sıklıkla karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur dudaklardaki uçuk. Uçuk Nedenleri ve Tedavisi nasıl yapılır?

Zaman zaman sağlıklı olan kişilerinde başına gelebilecek ve toplum içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur dudaklardaki uçuk.

Uçuklar neden çıkar? Uçuklarla nasıl başedebiliriz?

Ve uçuk tedavisi gibi sorularınız varsa, uçuk hakkında bilmek isteyeceğiniz herşeyi buradan okuyabilirsiniz.

Uçuk Nedenleri Ve Tedavisi

Uçuk Nedenleri Ve Tedavisi

Uçuk viral bir rahatsızlıktır. Çok şiddetli ise kesinlikle doktor kontrolü altında tedavi edilmelidir Virüs yolu ile vücudumuza zarar verdiğinden ağrı kesiciler ve antibiyotiklerle tedavi edilmezler. Göründüğünüz doktor uçuk virüsünü zayıflatacak ilaçlar ile uygulama yapacaktır. Bu ilaçlar krem ya da hap olabilir. Baş ve göz bölgesindeki uçuklarda kesinlikle uçukla oynanmamalı ve doktora başvurulmalıdır. Uçuk beyine giden damarlara zarar verebilir. Göz çevresinde ise göze sıçrayarak görme kaybına neden olacak kadar hasar verebilir.

Uçuk tedavsinde ilk üç gün çok önemli bir süreçtir. Bu süreçte ilk üç gün içerisinde haplar oldukça etkilidir. Ancak üç gün sonunda haplar tedavi için bir opsiyon olmaktan çıkacaktır.

Çok şiddetli olmayan hafif seyreden ve tekrarlayıcı olan uçuklarda ise genellikle pomat ve kremlerle tedavi yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra hafifletici olarak su birikimini engelleyici, dezenfektanlar ve antibiyotikli kremler uygulanabilir. Ancak bu saydıklarımız yardımcı tedavidir.

Uçuk Nasıl Bulaşır?

Uçuğu olan bir kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık gibi eşyaları kullanmak veya uçuğu olan kişiyle öpüşmek uçuğun bulaşmasına neden olur.

Uçuğa dokunulması, yüzün diğer bölümlerine, göze ve vücudun diğer bölgelerine de bulaşmasına da yol açar.

HSV 1  yüz, dudaklar, burun ve ağız içinde içi su dolu kabarcıklara neden olur. Bu kabarcıklar kısa bir zamanda açılıp üzerleri ülserleşir ve etrafındaki diğer küçük ülserlerle birleşme eğilimi gösterir. Bu yaralar sarı beyaz renkli kabuklara dönüşür. Daha sonra kabuklar kendiliğinden yumuşayarak düşer. Önce kahverengi bir leke bırakır sonra kahverengi bir ize dönüşür.

Virüs alındıktan 2 ila 12 gün kadar sonra içi su dolu keseler ve kaşıntılı lezyonlar meydana gelir. Kişinin bağışıklık durumuna göre bir miktar yayılır. Hastalık nedeni olan virüs vücuda alınmış, sinir sistemine yerleşmiş durumdadır. Cinsel ilişkiye girilen kişilere virüs bulaştırılır. Bağışıklık sisteminin baskılandığı bir zamanda  hastalık belirtileri meydana gelir.

Yetersiz beslenme, fazla A vitamini alımı, aşırı alkol tüketimi, yoğun stres dönemleri, grip  gibi bağışıklık sistemini yoran hastalıklar, adet dönemleri, sık cinsel ilişkiye girildiği dönemlerde ve kişisel hijyen bozukluğunda hastalık tekrarlamaya başlar.

Genellikle dudak kenarlarında ve genital bölgede görülen ve zaman zaman ağrılı bir yaraya dönüşen uçuklar, gözde de oluşabilir. Göz uçuğu, gözün herpes simpleks virüsü ile enfeksiyonudur. Korneadaki göz uçuğu hiç iz bırakmadan sona erebileceği gibi, korneayı derinlemesine etkileyerek görmeyi kalıcı olarak azaltabilir, kornea delinebilir ya da nedbe dokusu gelişir. Göz ve dudaktaki Tip 1, cinsel yolla bulaşanı ise Tip 2’dir.

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuğun kesin bir  tedavisi yok, uygulanan yöntemlerin amacı şikâyetlerin çabuk geçmesini sağlamak ve tekrar etme sıklığını azaltmaktır. Normal koşullar altında herhangi bir tedavi yapılmasa da en geç iki hafta içinde kendi kendine geçer, ancak uygun tedaviyle bu süre kısaltılabilir. Ağızdan alınan antiviral ilaçlar çok sık hastalananlarda uçuğun oluşumunu baskılamak için kullanılır. Ayrıca krem formları da mevcuttur. Uçuk çıkmaya başladığı sırada kremleri kullanmak etkili olur. Geç kullanılmaya başlanan antiviral kremler ise beklenen faydayı sağlamaz. Uçuk üzerine bakteriler de eklenirse  antibiyotik krem kullanmak iyileşme süresini azaltır.

Yorum Yap