Erken menopoz kimlerde görülür?

Adet kanamasının 35 yaşından önce kesilmesi ise erken menopoz olarak tanımlanmaktadır. Peki erken menopoz kimlerde görülür?

Menopoz, kadınlarda ergenlik dönemi ile başlayan adet kanamasının 45 yaşından sonra kesilmesine denirken, adet kanamasının 35 yaşından önce kesilmesi ise erken menopoz olarak tanımlanmaktadır.

Adet kanamasının 35 yaşından önce kesilmesi ise erken menopoz olarak tanımlanmaktadır. Peki erken menopoz kimlerde görülür?

Günümüzde pek çok faktörün etkisinden dolayı kadınlar erken menopoza girmektedir. Peki erken menopoz kimlerde ortaya çıkar? Hangi kadınlar erken menopoz riski altındadır? Erken menopozu tetikleyen faktörler nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtı sizlerle:

Günümüzde kadınların büyük bir çoğunluğu erken menopoz riski altındadır ve bu kadınların başında da genetik faktörler rol oynamaktadır. Yakın ailesinde (anne, teyze, hala, anneanne ve babaanne) menopoza erken girmiş kadınların bulunması, bu kişinde erken menopoza girme riskinin yüksek olması demektir.

Uzmanlar yumurta hücrelerini hızla tüketen faktörlerin yüksek oranda var olasının erken menopoza girmeyi tetiklediğini belirtmekteler. Kadınların 2 tane X kromozomu mevcut olmakta ve bu kromozomlardan birincisi bazı kadınlarda doğuştan olmamakta ya da ikinci kromozomun bir kısmının bulunmamaktadır. Bu da erken menopoz nedenidir. Bilinmeyen ve ne kadar araştırılırsa araştırılsın sebebi ortaya çıkmadan erke menopoz sebepleri de bulunmaktadır.

Yorum Yap