Hamilelik aşıları ne zaman yapılır?

Pek çok anne adayı Hamilelik aşıları ne zaman yapılır merak ederler. Yazımızın konusu hem gebelik dönemi aşılarından hem de gebelik dönemi aşılarının ne zaman başladığı.

Gebelik döneminde yapılan aşıların amacı hamilelik dönemi boyunca fetusta ölü doğum, erken doğum, büyüme geriliği, nörolojik hastalıklar gibi ciddi durumların gelişmesini önlemek ve fetusu enfeksiyonlardan korumaktır. Aynı zamanda annenin de gebelik boyunca yakalanma riski bulunan pek çok şiddetli ve ciddi rahatsızlıkların önüne geçmek amacıyla hamilelik dönemi aşıları aksatılmadan yapılması gerekir.

Pek çok anne adayı bu aşıların ne zaman başladığını merak ederler. Bu merakınızı gidermek için makalemizde sizlere hem gebelik dönemi aşılarından hem de gebelik dönemi aşılarının ne zaman başladığından bahsediyoruz.

hamilelik asilari

Gebelik aşıları ve yapılma zamanları

Gebelik döneminde hem anne hem de bebeğin sağlığı için yapılan aşılar Hepatit B, grip, tetanos, kuduz aşılarıdır. Bu aşılar canlı organizma içermedikleri için gebelik döneminde yapılmasında hiçbir sakınca söz konusu değildir. Ancak kızamıkçık ve su çiçeği gibi aşılarda canlı organizma bulunduğundan bu aşıların hamilelik döneminde yapılması risk yaratır. Eğer ki kızamıkçık ya da su çiçeği aşısı yaptırmak istiyorsanız, gebelik öncesi yaptırmalısınız.

Hepatit B: Eşi Hepatit B olan ya da Hepatit B taşıyıcı olan annelere gebelik döneminde Hepatit B aşırı yapılmaktadır. Ayrıca bebeğe de anneden bulaşma riski olduğu için Hepatit B aşırı bebek doğar doğmaz 12 saat içinde yapılmaktadır.

İnfluenza (grip) aşısı: Grip aşırı ise gebeliğini grip mevsiminde geçirecek olan annelere 2. ve 3. trimesterde yapılmaktadır.

Tetanos aşısı: Tetanos aşısı da gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde birer ay ara ile 2 doz verilir. İlkinden 6 ay sonra ise üçüncü doz yapılır. Eğer ki daha önce tetanos aşısı yapılmış ise ve aşının üzerinden 10 yıl geçmişse tek doz verilir.

Kuduz aşısı: Hamilelik döneminde şüpheli hayvanlarla temas kurmuş olanlara 2. trimesterde başlanır.

Yorum Yap