Hangi vitaminler hangi hastalıklara iyi gelir?

Merak edenler için hangi vitaminler hangi hastalıklara iyi gelir? Bu yazımızda bu sorusunun yanıtına yer verdik.

Vitaminlerin her birinin taşıdığı farklı özellikler, vücutta husule gelme riski bulunan pek çok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle beslenmemizde en çok dikkat etmemiz gereken noktalardan bir tanesi de, vitamin bakımından zengin beslenmek ve vücuda vitamin eksikliği yaşatmamak.

Merak edenler için hangi vitamin hangi hastalıklara iyi geliyor makalemizde bu sorusunun yanıtına yer verdik.

vitamin ve hastaliklar

İşte hastalıklar ve bu hastalıklara iyi gelen vitaminler:

Sindirim sorunu yaşıyorsanız eğer mutlaka meyve tüketimine özen göstermeli lif bakımından zengin olan vitamin deposu meyvelere yönelmelisiniz.

Kas dengesi sorunu gibi kas hastalıklarına yakalananlar ya da yakalanmak istemeyenler ise, demir mineraline daha çok yönelmeli ancak C ve E vitamini tüketimine de ağırlık vermelidir.

Cilt yaşlanması ve cilt hastalıkları için ise tüketmeniz gereken en önemli vitamin, E vitaminidir. A vitamini, B2 vitamini ve C vitamini de beslenmenizde yer alması gereken vitaminlerdir.

Vücutta serotonin eksikliğinin var olası geceleri ani bir şekilde uyanmanıza ya da geceleri rahat bir şekilde uyumamanıza neden olur. Bunun için ise B6 ve B9 vitamini, E ve D vitamini ihtiyacınız olan vitaminlerdir.

Yalnızca sadece vitamin ağırlıklı beslenmek hastalıkları önlemez ya da tedavi etmez. Magnezyum, çinko, demir, selenyum, iyot, potasyum, bakır, omega 3 ve 6 bakımından da yeteri kadar beslenmelisiniz.

Yorum Yap