Hem yararlı hem zararlı besinler nelerdir?

Besinlerin bazıları sağlık için hem yararlı hem de zararlı olabilmektedir. Peki  hem yararlı hem zararlı besinler nelerdir?

Bazı besinler vardı ki, sağlık için hem yararlı hem de zararlı olabilmekte ve bu besinlerin neler olduğunu da makalemizde sizler için açıklamakta, bu besinlere karşı dikkatli bir tüketim yapmanız gerektiği önerilerinde bulunmaktayız.

Besin değeri yüksek olan bazı gıdalar bir takım durumlarda vücuda fayda sağladıkları gibi ne yazık ki yanlış bir şekilde tüketildiğinde zararda göstermektedirler.

zararli ve saglikli besinler

Peki nedir bu besinler? Vücut için hem yararlı hem de zararlı olan bu yiyecekler şunlardır:

İstiridye, midye ve deniz tarağı gibi bazı deniz ürünleri hem protein hem de selenyum açısından zengin olmalarına rağmen, çiğ yendiklerinde vücutta mikrobiyolojik kirlilik yaratmakta ve bu nedenle bu deniz ürünlerinin çiğ yenmemesi önerilir. Bir diğer hem zararlı hem yararlı olan besin ise, ton balığıdır.

Küçük ton balığı büyük ton balığına nispeten daha fazla cıva içerdiği için, metil cıvaya maruz kalma konusunda en fazla risk taşıyan kişiler ve bilhassa da hamileler balık seçerken dikkatli olmaları gerektiğini unutmamalılar.

Yağlı ve yağsız balıkların tüketilmesinde de dikkat gerektiren birkaç husus bulunmaktadır. Yağlı deniz ürünleri Omega-3 yağ asidi bakımından daha zengindir, ancak sürekli yağsız balık tüketmekte zararlıdır. Bu nedenle yağlı ve yağsız deniz ürünlerini orantılı bir şekilde tüketmeliyiz. Kesinlikle sürekli yağlı ya da yağsız beslenme alışkanlığı edinmemeliyiz.

Sürekli yağsız süt ürünleri tüketmekte tıpkı yağlı ve yağsız balık ayrımı yapmak gibi zararlıdır. Her birinin kendine göre yararlı tarafları olmalı ve bizler bu gıdaları orantılı bir şekilde tüketerek hem yağlılardan hem de yağsızlardan gereken besin değerlerini vücudumuza almalıyız.

Kırmızı et tüketiminde de bu hususa dikkat etmemiz gerektiğinin unutmamalıyız. Unutmayın, tek yönlü beslenmek sağlıklı olmak için çözüm değildir.

Her besinden gereken faydaları gerektiği oranda tüketerek almak gerekir.

Yorum Yap