Kalp hastaları için egzersizler

Kalbimiz sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için ihtiyacımız olan en önemli organ.Uzmanlar kalp hastaları için şu egzersizlerin yapılmasını öneriyorlar.

Hareketsiz bir yaşam tarzı, yanlış ve düzensiz beslenme, uyku düzenine önem vermeme gibi daha birçok faktör kalp sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemekte ve kalp hastalıklarına zemin hazırlamaktadır.

kalp hastalari icin egzersiz

Oysa ki, kalbimiz sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için ihtiyacımız olan en önemli organımızdır. Doğru bir besleme, düzenli bir uyku ve en mühimi de kalp egzersizleri ile kalbimizi her tür soruna karşı güçlendirebiliriz.

Uzmanlar kalp hastaları için şu egzersizlerin yapılmasını öneriyorlar.

Hareketsiz bir yaşam tarzı kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını tetikleyen en önemli faktörlerden bir tanesi olduğu için, kalp sağlığını korumak adına egzersiz ve spor yapmaya önem vermek gerekir. Kalbinizi ve kardiyovasküler sisteminizi güçlendirebileceğiniz egzersizler arasında özellikle de aerobik egzersizlerin büyük yararı vardır.

Kalp hastaları egzersiz yapmadan önce vücutlarını ısıtmalıdır. Egzersiz öncesi ısınma hareketleri yapmak yapılan egzersizden daha sağlıklı ve iyi sonuç alınmasını sağlamaktadır. Isınma kalpteki ve kalp kaslarındaki stresi azaltır, nefes alıp vermeyi dengeler, kan dolaşımını yavaş yavaş arttırır. En iyi ısınma egzersizi ise esnemedir. Düşük düzeyde yapılan esneme hareketleri ile kalbinizi egzersize hazırlayın.

Isınmadan sonraki aşama ise kondisyon aşamasıdır ve bu aşama kalp egzersizlerinden en büyük faydanın sağlandığı aşama olma özelliğini taşır. Üstelik bu aşamada kalorilerde yakılmaktadır. Kondisyon aşamasından sonra da egzersizin son aşaması olan gevşeme hareketlerine geçilmelidir. Vücudun kondisyon aşamasından sonra toparlanmasını sağlayan gevşeme aşamasında, kalp atışı ve tansiyon normal düzeye geçecektir. Gevşeme aşamasında ilk yaptığınız esneme hareketlerini yapabilirsiniz. Ancak kesinlikle oturmayın, uzanın ya da bir süre ayakta durun.

Yorum Yap