Menopozun tedavisi var mı?

Menopoz döneminde yaşanan tüm sorunların ve sıkıntıların, Menopozun tedavisi var mı? 

Menopoz dönemi tüm kadınların bir gün yaşayacağı kaçınılmaz dönemlerden birisi olmakta ve aynı zamanda bu dönemde kadınlar pek çok sıkıntı ile baş etmek zorunda kalmaktadır.

Menopoz döneminde yaşanan tüm sorunların ve sıkıntılarında kontrollü bir şekilde tedavi edilebilmesi mümkündür. Uzmanlar, menopozun tedavisi ile artık kadınların bu dönemde sorun yaşamalarını en aza indirilebildiğini söylemekteler.

menopoz tedavisi

Menopozun ilk belirtileri artık günümüzde 35 yaşından sonra başlamaktadır. İdeal menopoz yaşı 45-50 olsa da kadınların birçoğu hem genetik hem de çevresel faktörlerin etkisiyle 45 yaşından önce menopoza girmektedir. Bu durum sonucunda da menopoz şikayetleri daha erken yaşandığı için yaşam kalitesinde düşüşler meydana gelir.

Ancak en önemli sorun erken menopozun meme ve rahim kanseri riskini arttırmasıdır.

Menopoz tedavi edilebilir bir sorundur. Gen tedavisi ise son dönemlerin en etkili menopoz tedavi yöntemlerinden biridir. Östrojen ve progesteron hormonu ile tedavi gören kadınlarda menopozun sebep olduğu şikayetler azalmaktadır. Menopoz dönemine giren her kadın menopozun sebep olduğu ya da olma riski bulunan hastalıklara karşı tedbir almalı ve tedavi olunmalıdır.

Yorum Yap