Panik Nedir? Panik Ve Nedeni

Panik Nedir? Panik ve nedeni. Panik nedemek? Panik Atak neden oluyor?  Panik ile bilinmesi gereken herşey burada 

Gündelik hayatta bir çok durum ile bağlantılı olarak panik kelimesi kullanılır çoğu zaman. Fakat panik kelimesi tıp dilinde ciddi bir hastalık yada ruhsal bozukluk olarak adlandırılıyor. Panik nedemek? Panik Atak neden oluyor?

Panik ile bilinmesi gereken herşey burada mevcut. Bilgilenmek istiyorsanız, buyrun makalemizi sonuna kadar okuyun

Panik Ve Nedeni

Kişilerin kendilerini tehlikede ya da tehdit altında hissettiklerinde birden bire hiç beklenmedik ve aşırı bir yoğunlukta oluşan korku hissi panik olarak adlandırılır. Panik tek bir kişide ya da bir çok kişide aynı anda meydana gelebilir.

Panik Nedir nedenleri

Tehlike ya da tehdit oluşturan bir durumdan korkmak gayet doğaldır ve hatta faydalıdır, çünkü bu durumlarda insanlar tehlikeden uzak durarlar ve korku hissi bize riskli bir durumda koruma sağlar. Fakat korku hissi çoğalıp paniğe dönüşürse kişiler kontrollerini kaybeder ve rasyonal ve mantıklı şekilde hareket edemez. Kimi durumlarda paniğe kapılmış olan kişinin yanındaki kişilere de panik „bulaşır“ ve toplu panik meydana gelir.

Paniğe kapılan kişilerde ölüm korkusu, çarpıntı, tutukluk, baş dönmesi, terleme, mide bulantısı, titreme ve nefes darlığı gibi belirtilere rastlamak mümkün.

Panik yapan kişiler durumlardan kaçma ihtiyaci duyarlar. Çünkü paniğe yol açabilecek durumlarda kontrollerini kaybetmekten korkarlar. Kontrollerini kaybettiklerinde kendi hayatlarından ve akıllarından endişe ederler.

Panik bir hastalık sonucunda da meydana gelebilir. Hastalık kişinin hayatı ile ilgili hiç bir tehlike içermediği halde kişi uygunsuz ve abartılı şekilde tepki verirse paniğe kapılmış olur.

Yersiz korkular ve endişeler paniğe kapılmanın en yaygın nedenleri arasındadır.

Yorum Yap