Şişmanlık gebeliğe engel mi?

Gebeliğe engel günümüzde pek çok etken var ve bunlardan bir tanesinin de artan kilolar olduğu söylenmekte. Peki gerçekten Şişmanlık gebeliğe engel mi?

Günümüzde kadınların gebe kalma oranlarında ciddi manada bir düşüş yaşanıyor ve pek çok kadın mütenevvi sebeplerden dolayı anne olma hayaline bir türlü ulaşamıyor.

 

Sismanlik gebelige engel mi

Şişman kadınlar hamile kalamıyor mu? Tüm bu soruların yanıtlarını Bahçeci Sağlık Grubu Akupunktur Uzmanı Dr. Hasan Ali Nogay’dan öğreniyoruz:

Bahçeci Sağlık Grubu Akupunktur Uzmanı Dr. Hasan Ali Nogay, şişmanlık gebeliğe engel mi sorusuna şöyle bir yanıt verdi: “Hamilelik öncesi ve sonrası fazla kilo gebelik sırasında riskleri artırabilir. Kilo verilmesi hem doğurganlığı hem de sağlıklı bir gebeliğe ulaşma şansını artırır.”

Sağlığı bozacak derece yağ dokularında anormal ya da aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanan şişmanlık veya obezite, pek çok hastalığın husule gelme riskini arttırdığını gibi, gebeliğinde önünde büyük bir engel olarak görülmektedir. Çünkü kilo kadınların yumurtalıkları da yağ bağladığı için döllenmenin gerçekleşmesi oldukça zorlaşır. Kilolu olmak gebeliği önleyen bir durum olduğu için, hamile kalmayı planlıyorsanız eğer öncesinde kilolarınızdan kurtulmalısınız.

Yorum Yap