Strese iyi gelen besinler

Stres, hem anlık  hem de uzun vadede sıkıntı yaşatıyor ve bir takım hastalıklara sebep oluyor. Strese iyi gelen besinler tüketerek stresinizi azaltabilirsiniz.

Hayatımızın her döneminde karşılaştığımız stres, ne yazık ki hem anlık sıkıntı yaşatıyor hem de uzun vadede bir takım hastalıkların husule gelmesinde rol oynuyor.

Bu sebeple uzmanlar stresli bir yaşamdan uzak durmamız gerektiği konusunda önerilerde bulunurken, strese iyi gelen yiyecekler nelerdir bu konuda da açıklamalarda bulundular.

strese iyi gelen besinler

Stresli anlarda yenmesi önerilen stres azaltıcı besinler yeterli miktarda yenirse, kısa süre içinde vücut stresten arınacak ve kişi kendini mutlu hissedecek. İşte strese iyi gelen yiyecekler:

Stres seviyesi yüksek olan kişiler en ufacık bir sorunda dahi yüksek oranda stres altına giriyor ve bu durum he zihin bulanıklığına hem de ayakların ve ellerin titremesine, kramp girmesine neden oluyor.

İşte bu zamanlarda magnezyum bakımından zengin olan gıdalar tüketilirse stres kısa süre içerisinde kontrol altına alınabilir. Bunun yanı sıra düzenli olarak magnezyum içeren yiyecekleri tüketmek, kişinin kısa sürede stres seviyesini de ideal orana getirecek ve böylece her şeye karşı streslenme durumu azalacak.

Vücutta ciddi magnezyum eksikliğinin yoğun stres yarattığını söyleyen uzmanlar, kurubaklagiller, yağlı tohumlar ve tam tahıl taneleri gibi magnezyum açısından zengin olan gıdaları tüketmeyi önermektedir.

Her gün bir avuç fındık, badem, fıstık ve ceviz yemekte stresi azaltmaktadır. Omega-3 ve çinkoda magnezyum kadar etkili stres azaltıcı besin maddeleridir. Kuru fasulye, nohut, mercimek, balık, ıspanak ve kuzu eti haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

Yorum Yap