Stresin Kalbe Olumsuz Etkileri

Stresin Kalbe Olumsuz Etkileri nelerdir?

Bilimsel  olarak kanıtlamıştır ki  stresin en çok zarar verdiği organlar  kalp, beyin ve mide’dir.

Kişideki Stres anında insan vücudunda, kortizon ve adrenalin gibi stres hormonları olarakta tabir edilen hormonları salgılamaktatır.

Stresin Kalbe Olumsuz Etkileri nelerdir?
Bu hormonların salgılanması durumlarında, damarlar ve kaslar normal işleyişlerinin dışında çalışmaya başlarlar ve kasların kasılması, damarlarda büzülme gibi vücudun sağlıklı olarak çalışmasına engel olan durumlar ortaya çıkartır.

Stresin Kalbe Olumsuz Etkileri

Kan basıncının yükselmesine, kalp çarpıntılarına ve kalbin daha hızlı atmasına sebep olur.
Stres doğanın gereğidir. Ve insan vucüdu normal şartlarda bu durum ile mücadele edebilir. Fakat sürekli ve kronik diye tabir ettiğimiz stres, insan vücudunu sürekli olarak yukarıda saydığımız şartlarda yaşamaya zorlar.

Kan basıncı yüksek, kaslar kasılmış ve damarlarda aşırı yüklenme şeklinde yaşamaya devam eden vücud, zamanla o vücuda kan pompalayan kalbin işleyişine de zarar verir. Ve kalp rahatsızlıkları bu sürekli ve yoğun stres altında yaşamanın sonuçlarıdır.

Anjiyo, damar sorunları, kalp kapakçıkları, kalp ameliyatı veya stend takılması gibi kalp rahatsızlıklarının kaynağında stres yatmaktadır.

Stres, kişiyi sigara içmek ve alkol almak gibi kötü alışkanlıklara da sevkettiğinden dolaylı olarak da zararları bulunmaktadır.

Özellikle yoğun stres altında yaşayan ve çalışan kişilerin bu organlarından şikâyetleri olmasa bile dönem dönem kontrol ettirmelerinde fayda bulunmaktadır.

Bu tür durumlarda, spor ve bedensel egzersizlere yönelmek, hobiler edinmek ve stres yaratan durumları hayatınızdan çıkarmak, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeniz için elzemdir.

Yorum Yap