Uykuda konuşma nedenleri

Çoğu zaman zararsız olan uykuda konuşma, bazı durumlarda problemler çıkarıyor. Peki Uykuda konuşma nedenleri neler?

Pek çok insan uykusunda konuşur ve bu kişilerin rüya gördükleri esnada konuştukları düşünülürken, bilim adamları uyku görmeyle konuşma arasında bir ilişki olup olmadığından emin değiller.

Çoğu zaman zararsız olan uykuda konuşma, bazı durumlarda kişiyi uykusundan uyandıracak derece olmakta ve bu da uyku problemlerini doğurmaktadır.

Uykunun herhangi bir aşamasında husule gelen uykudan konuşma nedenleri hakkında uzmanlar şöyle açıklamalarda bulundular.

uykuda konusma nedenleri

Uykuda konuşma nedeni

Uykuda konuşma genellikle zararsız bir durumdur ancak nadiren de olsa uyku bozukluğu ve bir takım sağlık sorunları nedeniyle uykuda konuşma ortaya çıkabiliyor. Ancak çocukların uykuda konuşması son derece normal ve hiçbir tehlikeyi işaret etmeyen cinstendir. Bu nedenle geceleri uykuda çocuklarınız konuşuyorsanız, endişelenmenize gerek yok.

Uykuda konuşmaya yol açan hastalıklar REM (Rapid eye movement) uykusu davranış bozukluğu ve (RDB) uykuda korkma hastalığıdır. Bu hastalıklarda kişi hem rüyasında konuşmakta hem bağırmakta, hemde bilinçsiz bir şekilde çığlık atmakta, dayak ve tekmeleme gibi davranışlarda bulunmaktadır.

Uykuda konuşmaya yol açan faktörler arasında birtakım ilaçların kullanımı, duygusal stres yaşama, ateşlenme, ruh hastalıklarından birine yakalanma ve madde kullanımı da yer alıyor.

Yorum Yap