Yeni doğan bebeklerin oda sıcaklığı ne olmalı?

Anne ve babalar yeni doğan bebekleri için mutlaka ideal oda sıcaklığını bilmeli ve odayı sürekli gereken sıcaklık ve nemde tutmaya özen göstermelidir.

Yeni doğan bebeklerin bulunduğu ortamı bebeğin kendini rahat hissedeceği, üşümeyeceği ya da terlemeyeceği ideal oda sıcaklığında tutmak, bebeklerin huzur bulmasını, çok sık ağlamamasını ve hiçbir şekilde sağlık problemleri ile karşılaşmamasını sağlar.

Anne ve babalar yeni doğan bebekleri için mutlaka ideal oda sıcaklığını bilmeli ve bebeklerinin huzurlu olması için odayı sürekli gereken sıcaklık ve nemde tutmaya özen göstermelidir.

Yeni dogan bebeklerin oda sicakligi ne olmali

Peki yeni doğan bebeklerin oda sıcaklığı ne kadar olmalı?

Bebeklerin odası kaç derece olmalı?

Yeni doğan bebeklerin oda nemi ne olmalı? İşte yanıtları:

Uzmanlar anne ve babanın rahat, üşümediği ya da terlemediği ortamda bebeklerinin de rahat edebileceğini, üşümeyeceği ya da terlemeyeceğini söylüyorlar. Yani bu durumda sizin kendinizi huzurlu hissettiğiniz oda sıcaklığı bebekleriniz içinde uygundur. Yeni doğan bebekler için uygun oda sıcaklığı genellikle 21 ile 24 derece arasındaki sıcaklıktır. Geceleri ise 20 ya da 21 derece bebeklerin rahat etmesini, huzurlu bir uyku çekmesini sağlar.

Bebeklerin bulunduğu ortamın ideal oda sıcaklığı gündüzleri ve geceleri 20 ile 24 derece arasında değişirken, nem oranının ise en ideal değeri % 40-60 arasıdır. Bebeğinizin üşümesi gelişimini engeller. Bu nedenle bebeklerin üşüyüp üşümediği el ve burun ısılarından anlaşılabilir. Eğer bebek üşüyorsa hemen odanın sıcaklığı arttırılmalı ya da battaniye sarılmalıdır.

Yorum Yap