Yirmilik diş ne zaman çıkar?

Yirmilik diş çekimi, yirmilik dis agrisi,  yirmilik diş agrisi nasil gecer, yirmilik diş ameliyati. 20 yaş diş çekimi zor mu? 

Diğer dişlere nazaran çıkarken ağızda en fazla soruna sebep olan diş (halk arasında yirmilik diş olarak bilinir) üçüncü azı dişidir. Bu dişlerin çıkma zamanı diğerlerine göre daha geçtir. Yirmilik diş diye tabir ettiğimiz üçüncü azı dişi genellikle 17 yaş ile 20 yaş arasında çıkarlar. Ancak bazı durumlarda 20’li yaşlardan sonra çıktığı da görülmüştür.

Yirmilik diş ne zaman çıkar

Yirmilik diş ile bilmek istedikleriniz

Yirmilik diş çıkmakta zorlanan bir diş olduğundan çıkarken çevre dokulara zarar verme ihtimali yüksektir. Çoğu kişinin yirmilik dişi ya gömük kalır ya da yanlış pozisyonda çıkar. İşte bu durumlarda yirmilik dişin çekilmesi önerilir. Eğer ki, doğru pozisyonda sürüp çevre dokulara da zarar vermiyorlarsa yirmilik dişin çekilmesine gerek yoktur.

Çürük, diş eti hastalığı, basınç ağrısı, ortodontik sebepler, protezle alakalı sebepler, kist oluşumu gibi sebeplerden dolayı çekimine karar verilen yirmilik dişin en uygun çekim zamanı ise, 14 ile 22 yaş aralığındadır. Doğru pozisyonda sürmeyen ve çevre dokulara zarar veren yirmilik diş şikayete yol açsın ya da açmasın muhakkak çekilmelidir. Çünkü yaşın ilerlemesiyle yirmilik dişin hem çekimi zorlaşır hem de verdiği hasar büyüyerek çok ciddi sıkıntılara yol açar.

20lik dişimin çıkıp çıkmadığını nasıl anlarım?
– Altta 2 ve üstte 2 adet olan 20lik dişiniz çıktığında ağzınızda(önlerde eksik yoksa) toplam 32 diş olur. En basit yolu öndeki 4 dişten birini seçip arkalara doğru sayın, 8 diş sayıyorsanız o taraftaki son diş 20lik dişinizdir.

20lik dişi mutlaka çektirmem gerekiyor mu?
– 20lik diş çene kemiğinin sonunda yer aldığı için bazen “gömük” olabiliyor. Bir rahatsızlık, ağrı sızı durumunda, artık neredeyse her klinikte bulunan cihazlarla çene filminiz çekilerek bu durum tespit ediliyor. Gerekli incelemeyi cerrah yaparak, dişin alınmasına veya içeride bırakılmasına karar veriyor. Bu aşamada yetkili kişinin kararına güvenmek gerek.

20lik dişim çürüdü, ne yapmalıyım?
-Eğer sağlıklı bir 20lik dişiniz varsa, ona gözünüz gibi bakmaya özen gösterin. Zira çenenin sonunda olduğu ve genelde kemiğe yapışık olduğu için 20lik dişin çekimi çok daha sıkıntılı ve zor oluyor. Mümkünse dolgu ile halledilecek haldeyken vakit kaybetmeden dişçiye gidin.

Çekim nasıl oluyor?
– 20lik dişler, çekim sırasında kolay kırıldığı için genelde cerrahlar tarafından çekiliyor. Eğer bahsi geçen kırılma olursa, cerrahi bir müdahaleyle bölgede bir kesik açılıp, kemik dokusu gerektiği şekilde düzleştirildikten sonra kalan parça çıkarılıp dikiş atılıyor. Tabii bu esnada bölgesel anestezi yapıldığı için bunları ağrı olarak değil, ağzınızın içinde çeşitli cozurtular şeklinde hissediyorsunuz. Bir haftalık ilaç tedavinin ardından da dikişler 1-2 dakikalık basit bir işlemle alınıyor.

Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
– İlk kural: birkaç gün sigara içmeyin. Ağzınızda yaklaşık 3-4 gün süren bir şişlik oluyor ve ilk iki gün sızıntı şeklinde kanama gözleniyor. Bu süre zarfında -verilen gargara dışında- gerekmedikçe ağzınızı çalkalamayın. Tükürmeyin. Dilinizle ameliyatlı bölgeye dokunmayın. Bunlar pıhtı oluşumunu bozup tedavi sürecine “reset” atıyor. Sigara ve alkol ise iyileşme sürecini geciktirip, daha uzun süre ağzınızın şiş kalmasına neden oluyor.

Yorum Yap