Yumurtalık yaşlanması belirtileri

Yumurtalık yaşlanması anlaşılabilir mi? Yumurtalık yaşlanmasının belirtileri var mıdır, varsa bu belirtiler nelerdir?

Genellikle çoğu bayan evlendiği gibi çocuk sahibi olmayı istemiyor bu isteğini bir yada birkaç yıl sonrasını erteliyor, ancak geç evlenen bayanların bu isteğini bir kez daha gözden geçirmeleri tavsiye edilir, çünkü yumurtalık yaşlanması zaman geçtikçe çocuk sahibi olmayı zorlaştırıyor. Yumurtalık yaşlanması adından da anlaşıldığı gibi döllenmeyi sağlayan yumurtalıkların sayısında azalma ve yumurtalıkların kalitesinde yaşanan düşüştür.

Yumurtalık yaşlanması belirtileri

Peki yumurtalık yaşlanması anlaşılabilir mi? Yumurtalık yaşlanmasının belirtileri var mıdır, varsa bu belirtiler nelerdir?

Uzmanlar yumurtalık yaşlanması probleminin ne yazık ki bir belirtisi olmadığını söylemekteler. Her kız çocuğu doğumdan itibaren 2 milyon civarında yumurtaya sahiptir ve bu değer yaş ilerledikçe düşmekte yaklaşık 45 yaşından sonra da yumurta rezerv iyice azaldığı için menopoza girme başlamaktadır. Bu sebeple geç yaşta evlenen bayanların hamile kalma ihtimali de düşmektedir.

Yumurtalık yaşlanması, adet dönemi başlangıcı ya da menopoz başlangıcı gibi belirtiler göstermemektedir. Yumurtalık yaşlanmasının anlaşılması için jinekolojik muayene ve hormon testlerine gerek duyulur. Ayrıca adet dönemindeyken yapılan FSH ve eströjen ölçümleri yumurtalık yaşlanması hakkında detaylı bilgi veren yöntemlerdir.

Yorum Yap