Yumurtalık yaşlanması neden olur?

Yumurtalık yaşlanması neden olur? Uzmanlar yumurtalık yaşlanmasının nedenleri hakkında neler söylüyor?

Kız çocukları doğumlarında 2 milyon ya da daha fazla yumurtaya sahiptir ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak bu yumurta sayısında ve kalitesinde düşüşler husule gelmesi normal bir durumdur.

Ancak bazı kadınlarda yumurtalık yaşlanması, yumurta sayısında azalma olması beklenen zamandan erken gelebilir. Bu durumda ise yumurta yaşlanması olan kadınların gebe kalma ihtimalleri de azalmakta ve oldukça zorlaşmaktadır.

Yumurtalık yaşlanması neden olur

Peki uzmanlar yumurtalık yaşlanmasının nedenleri hakkında neler söylüyor?

Yumurtalık yaşlanması kadınlarda ortaya çıkan biyolojik durumların hiçbirine benzememekte ve bu sebeple ne adet dönemi başlangıcı ne de menopoz dönemi başlangıcı gibi belirtiler göstermemektedir. Hiçbir belirtisi bulunmayan yumurtalık yaşlanması geç yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi, erken yaşlarda da husule gelebilir.

Yumurtalık yaşlanması ve yumurtalık yaşlanması nedenleri hakkında Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Ulun Uluğ, şu açıklamalarda bulundu:

Yumurtalık yaşlanması ile ifade edilmek istenen aslında yumurta sayısının azalması ile beraber geride kalan yumurtalarda ki kalite azalmasıdır. Daha erken yaşlarda yumurtalık rezervi azalmış olan kadınlarda geride kalan yumurtalarda da kalite azaldığı için sanki yaşlanmış yumurtalar bu kadınlarda kalmış gibidir. Bazen doktorlar bunu şöyle ifade eder: ‘nüfus kağıdında yaşı 29 ama yumurtalık yaşı 40

Yorum Yap